Жовтень 2018

Журналісти Львівщини пізнають лісову галузь

24 жовтня Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства запросило журналістів львівських медіа у прес-тур «Стежками лісівників», щоб розповісти про значення лісового насінництва та лісокультурного виробництва для ведення лісового господарства на засадах наближеного до природи лісництва.

Журналісти побували на ДП «Львівський лісовий селекційно насіннєвий центр», де мали унікальну можливість одними з перших побачити будівництво єдиного в Україні розсадника контейнерного типу для вирощування  садивного матеріалу із закритою кореневою системою. Монтаж обладнання там вже завершили і працюють над будівництвом теплиць, полів дорощування та інших інфраструктурних об’єктів. Екскурсію центром для медіа провів начальник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолій Дейнека з директором підприємства Федорем Пелиньо.

 

Учасники прес-туру побачили не тільки те, як працює нове обладнання, а й холодильні камери, в яких зберігають насіння, теплиці, в яких зберігатимуть контейнери з висіяним насінням для пророщування і поля, на яких вже дорощуватимуть саджанці.

 

 

 

 

Щоб зрозуміти весь шлях від насінини до лісу, журналісти відвідали також Комарнівське лісництво ДП «Самбірське лісове господарство». Там разом з лісничим Михайлом Залогою та професором Національного лісотехнічного університету  Миколою Гузем оглянули посіви основних лісоутворюючих порід в коробах, теплиці та лісорозсаднику. Побачили родинні лісонасіннєві плантації дуба звичайного, модрини європейської та сосни жорсткої. Оглянули лісові культури та клонову архівно-маточну плантацію сосни звичайної створену ще у 1962 році. А майстер лісу Михайло Сеньків показав як ростуть дуб звичайний, сосна звичайна та вільха чорна різних років створення.

 

 

 

Журналісти під час заходу знайомилися з поняттям ведення лісництва на наближених до природи засадах, вчилися правильно читати і розуміти лісові таблиці, розрізняти засаджені і не засадженні після рубок ділянки та активно спілкувалися з лісівниками, щоб краще зрозуміти галузь. Всі учасники прес-туру – працівники телебачення, друкованих та інтернет-видань – сказали, що і завод, і лісництво, і чимало нової інформації стали для них відкриттям лісової галузі і новим поглядом на працю лісівників.

 

 

Володимир Бондар обговорив з Міністром лісового господарства Білорусі Віталієм Дрожжа питання співпраці в лісовій галузі

26.10.2018

 

 

У рамках візиту делегації українських лісівників до Республіки Білорусь відбулася зустріч заступника Голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимира Бондаря з Міністром лісового господарства Білорусі Віталієм Дрожжа.

Сторони обмінялися досвідом ведення лісового господарства обох країн та домовили активізувати співпрацю в рамках Угоди про співробітництво.

Міністр лісового господарства Білорусі Віталій Дрожжа та його колеги розповіли, що їхнє міністерство виконує всі функції – розробляє нормативну документацію, здійснює функцію контролю та координує господарську функцію. На обласному рівні державні виробничі об'єднання, створені за обласним принципом. Господарство ведуть державні лісогосподарські установи (лісгоспи). Крім того, в підпорядкуванні Міністерства знаходяться лісовпорядні, проектно-вишукувальні, експортно-виробничі, мисливські, лісозахисні та інші організації, а також центр підвищення кваліфікації.

У свою чергу, заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар розповів про стан лісового господарства України, впровадження системи електронного обліку деревини на підприємствах Держлісагентства.

Також він окреслив напрями співпраці з білоруською стороною. Зокрема, це:

- обмін досвідом з питань охорони і захисту лісу, вирощування посадкового матеріалу;

- протидія нелегальній діяльності в лісі;

- розробка стратегії адаптації лісового господарства до зміни клімату;

- розробка і впровадження стратегії запобігання і реагування на стихійні лиха (транскордонне співробітництво).

«Минулого тижня ми отримали підтвердження, що наша спільна робота стане успішною, і проект ФАОщодо протидії масовому всиханню лісів відбудеться. Впевнений, що проект буде корисний лісовому господарству наших країн, а ми в подальшому збережемо і примножимо нашу плідну співпрацю», - наголосив Володимир Бондар.

Зазначимо, що у 2017 році була підписана спільна заява Держлісагентства України та МінлісгоспуБілорусі щодо проблем всихання соснових лісів Поліського регіону. Вона направлена на привернення уваги європейського співтовариства щодо проблеми всихання та можливих кроків надання допомоги для подолання ситуації, що склалась.

Спільна заява була підписана в рамках візиту делегації Міністерства лісового господарства Республіки Білорусь в Україну 27-29 вересня 2017 року та передана в рамках спільної сесії Комітету по лісу і лісової галузі ЄЕК ООН та Європейської лісової Комісії ФАО, яка відбулась в Варшаві 9-13 жовтня 2017 року.

 

Після зустрічі в Міністерстві, українська делегація відвідала Республіканський центр підвищення кваліфікації керівних працівників і фахівців лісового господарства Білорусі.

Також українські лісівники ознайомилися з роботою державної установи із захисту і моніторингу лісу «Беллісозахист». Основна її діяльність спрямована на організацію та здійснення лісопатологічного моніторингу і захист лісів від шкідників і хвороб, захисту територій лісового фонду і організацій, підпорядкованих Міністерству лісового господарства, від надзвичайних ситуацій.

 У білоруському Республіканському лісовому селекційно-насінневому центрі українським лісівникам розповіли, що Центр є місцем збереження цінного генофонду деревних рослин республіки, підвищення продуктивності, екологічного та ресурсного потенціалу лісів, на основі розвитку і вдосконалення постійної лесонасінневої бази.

Окрім того, українська делегація ознайомилася з роботою Лісовпорядного республіканського унітарного підприємства «Белдержліс». Аналогом такої організації в Україні є Укрдежліспроект. Основною діяльністю цього білоруського підприємства є лісовпорядкування, що включає в себе інвентаризацію лісового фонду, проектування лісогосподарських заходів та виготовлення планово-картографічних матеріалів.

 

 

dklg.kmu.gov.ua

 

Науковці виступають за скасування дискримінаційного податкового навантаження для лісової галузі

24.10.2018

 

 

23.10.2018

 

 

Сьогодні заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар взяв участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Соціальні та екологічні виклики лісам і лісовому менеджменту та їх подолання», яка проходить в ННІ лісового і садово-паркового господарства Національного університету біоресурсів та природокористування України.

«Дуже потрібно зараз, щоб в Україні відбувалося більше таких міжнародних наукових заходів. Для того, щоб в цей складний час для української лісової галузі оцінити ті процеси, які в ній відбуваються. Ми сьогодні маємо, як і інші пострадянські країни, процес реформування галузі. І він необхідний нам. Коли галузь потужна і може реагувати на цей процес, то в кінцевому варіанті ми отримаємо позитивний результат», - зазначив Володимир Бондар.

Він підкреслив, що лісова галузь на сьогодні має багато викликів – на жаль, нефахівцями відбувається не лише обговорення, а й оцінювання лісової галузі. І тому, роль українських та міжнародних науковців повинна бути тим світочем, який прокладе шлях розвитку лісової галузі України.

«Ми повсюдно чуємо у ЗМІ та від окремих громадських організацій не лише речі, які принижують лісову галузь, а які виводять її поза межі елементарного розвитку та розуміння. Суспільство навмисно вводиться в оману. І тут ми дуже мало чуємо голос лісової науки, яка в Україні є досить серйозною. Вона представлена фаховими науковцями, науковими установами, має глибокі розробки. На жаль зараз на це ніхто не звертає увагу… Тому на цьому етапі думка фахівців лісової галузі, науковців має величезне і неоціненне значення. Проведення такої науково-практичної конференції, її висновки мають бути тим містком, який виводитиме українську лісову галузь на належний напрямок розвитку», - наголосив заступник Голови Держлісагентства.

 

У роботі міжнародної конференції беруть участь провідні вчені науково-дослідних інститутів і вищих навчальних закладів лісівничого профілю з Австрії, Білорусі, Італії, Німеччини, Румунії, України, представники неурядових організацій та інші.

У проекті Резолюції конференції йдеться, зокрема, про те, що процес реформування у лісовому господарстві носить не системний, а часто дискримінаційний характер, який призводить, з однієї сторони – до посилення фіскального тиску на підприємства, позбавляючи можливості розширеного відтворення лісоресурсного потенціалу, а з іншої сторони – запровадження додаткових законодавчих обмежень господарської діяльності та штучних бар’єрів у ліквідації природних стихійних явищ, проведення заходів поліпшення санітарного стану тощо.

Також науковці відзначають, що важливу роль у досягненні балансу конфліктних інтересів відіграє лісова сертифікація за міжнародною схемою Лісової Опікунської Ради (FSC).

Окрім того, у проекті Резолюції зазначаються необхідні кроки для першочергової реалізації. Зокрема:

- необхідність формування широкого національного діалогу щодо ролі та значення лісів з метою пошуку суспільного консенсусу шляхом розробки і затвердження національної лісової політики

- внесення змін до законодавства щодо скасування дискримінаційного податкового навантаження

- внесення змін до законодавства, яке необґрунтовано накладає екологічні обмеження діяльності лісогосподарських підприємств

- розробка ризик-стійких стратегій розвитку лісового господарства, у т.ч. з урахуванням змін клімату

- удосконалення системи моніторингу та запровадження національної інвентаризації лісів

 

 

 

 

dklg.kmu.gov.ua

Фахівці Управління вивчають нову техніку для роботи в лісі

Фахівці Львівського обласного управління лісового та мисливського гсподарства взяли участь у показі-презентації інноваційного форвардера 208 F 10 WD - лісової машини, розробленої спеціально для роботи на понижених, зволожених ґрунтах. Презентація проходила у ландшафтному заповіднику в місці злиття річок Нямунас та Невежис в містечку Пунія (Литва).

Спеціалістів з управління на презентацію запросили виробники форвардера – провідна німецька компанія у галузі виробництва лісових машин «HSM». Фахівці компанії презентовану машину розробили  в рамках проекту “FORWARDER 2020”, а його базовою моделлю став форвардер 208F.

Особливістю машини є нова система електроніки, нова розробка гідроакумулятора для роботи маніпулятора та додатковий міст до заднього тандему.

Показ відбувався на вільховій лісосіці з дуже заболоченими ґрунтами – і навіть в таких умовах форвардер впорався зі своїми завданнями, а оператор показав найвищу майстерність і усі можливості нової машини.

Важливою складовою зустрічі був нетворкінг та обмін досвідом. Усі учасники мали змогу поставити запитання виробникам лісової машини та оператору, поспілкуватися між собою та перейняти досвід колег з різних країн. Такі заходи дають змогу дізнатися про нові можливості, налагодити контакти та в перспективі перейняти кращі практики та технології для ефективнішого ведення лісового господарства.

Відділ лісових ресурсів, машин та

технологій Львівського ОУЛМГ 

 

У рамках процесу "Ліси Європи" відбулося засідання групи експертів з питань адаптації лісів до зміни клімату

 

 

 

 

11 жовтня 2018 р. у Міністерстві сільського господарства Угорщини в Будапешті в рамках процесу «Ліси Європи» відбулося засідання групи експертів з питань адаптації лісів до зміни клімату, в якому взяли участь експерти з різних європейських країн, а також представники міжнародних організацій – Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO), Європейської комісії (EC), Європейського лісового інституту (EFI), Європейської асоціації державних лісів (EUSTAFOR), а також секретаріату процесу «Ліси Європи», усього – 21 учасник. За дорученням Держлісагентства України у засіданні взяв участь Букша І.Ф., завідувач лабораторії моніторингу і сертифікації лісів УкрНДІЛГА, який є членом групи експертів з питань адаптації лісів до зміни клімату.

Група експертів з питань адаптації лісів до зміни клімату створена у 2017 році за рішенням наради на рівні експертів процесу «Ліси Європи». Установче засідання цієї групи відбулося в 2017 році в м. Братислава (Словацька Республіка), у ньому взяли участь представники 13 країн та 7 міжнародних організацій. Група експертів з питань адаптації лісів до зміни клімату створена з метою:

– збору, аналізу та поширення інформації щодо заходів з адаптації до зміни клімату за сталого ведення лісового господарства;

– підготовки та проведення досліджень щодо стану впровадження адаптаційних заходів до зміни клімату в лісовому господарстві країн, які підтримують процес «Ліси Європи»;

– підготовки публікації «Інтеграція адаптаційних заходів до сталого ведення лісового господарства»;

– підготовки та проведення у 2018-2019 рр. двох міжнародних нарад - «Внесок агролісомеліорації в адаптаційні заходи до зміни клімату» та «Обмін знаннями і досвідом щодо захисту лісів в умовах змін в довкіллі»;

– підготовки звіту щодо адаптаційних заходів до зміни клімату в лісовому господарстві для наради на рівні експертів процесу «Ліси Європи»;

– участь у ключових міжнародних заходах, які стосуються адаптації до зміни клімату в лісовому господарстві.

У ході засідання експерти розглянули результати семінару «Усвідомлення внеску агролісівництва для забезпечення стійкості ландшафтів у Європі», що відбувся напередодні у Будапешті. Агролісівництво передбачає спільне використання земельних ділянок для вирощування багаторічних деревних та чагарникових порід, сільськогосподарських культур та/або тваринництва. Концепція агролісівництва є близькою до агролісомеліорації – комплексу лісівничих заходів, спрямованих на поліпшення умов росту і розвитку сільськогосподарських культур з метою підвищення їхньої врожайності. При цьому в полі зору агролісівництва є також розвиток тваринництва на землях, що знаходяться під меліоративним впливом лісових полос.

Огляд стану агролісівництва в Європі, який зроблений в монографії «Агролісівництво в Європі: сучасний стан та майбутні перспективи» (Antonio Rigueiro-Rodríguez, Jim McAdam, María Rosa Mosquera-Losada Agroforestry in Europe current status and future prospects. – Springer. – 2009. - 450 p.), свідчить про те, що Європа має давні агролісівничі традиції, проте єдина політика щодо розвитку цього напряму діяльності для країн Європейського Союзу відсутня. Разом з тим, країни Європейського Союзу отримують кошти для розвитку агролісівництва в рамках програм розвитку сільських територій Спільної Сільськогосподарської Політики (CAP), а кращі агролісівничі практики поширюються Європейською федерацією агролісівництва (EURAF). На сучасному етапі розвитку агролісівництво у Європі розглядається як важливий чинник попередження негативних наслідків зміни клімату.

Представники EFI представили попередні результати дослідження щодо стану впровадження адаптаційних заходів до зміни клімату в лісовому господарстві країн, які підтримують процес «Ліси Європи» та запропонували продовжити дослідження з тим, щоб охопити усі 47 країн-учасників процесу «Ліси Європи».

Експерти ознайомилися з результатами роботи міжнародних установ та організацій з питань адаптації лісового господарства до зміни клімату, зокрема з результатами досліджень Європейського лісового інституту (EFI) та відповідними напрацюваннями Європейської асоціації державних лісів (EUSTAFOR).

У контексті зміни клімату важливим заходом є інвентаризація вуглецю в лісах, оскільки обсяги поглинутого вуглецю свідчать про ефективність внеску лісового господарства в попередження (пом’якшення) зміни клімату. Синергічний ефект, який у лісовому господарстві проявляєтеся шляхом поєднання адаптації та попередження проявів зміни клімату, є важливим з точки зору ефективності використання ресурсів та формуванням додаткових вигод від лісівничих заходів боротьби зі зміною клімату.  

Експерти обговорили також питання майбутнього семінару «Захист лісів в умовах посилення ризиків, пов’язаних зі зміною клімату», який заплановано провести у вересні 2019 року в Туреччині.

Лабораторія моніторингу і сертифікації лісів УкрНДІЛГА

dklg.kmu.gov.ua

ЩОБ ШУМІЛИ ДІБРОВИ

11 жовтня на території Заболотцівського лісництва відбулася подія, яка надовго запам’ятається як мінімум двом сторонам, які брали в ній участь. А це члени учнівського лісництва «Паросток» (ОЗ Бродівська ЗОШ І –ІІІ ст. №4) та школярі з Білокуракінського району Луганщини. Останні приїхали в гості до своїх ровесників, аби перейняти досвід зі створення на своїй території шкільного лісництва.

http://brodylg.at.ua/2018/_IM_7538.jpg

Принагідно бродівські школярі  запросили своїх юних побратимів зі сходу взяти участь у такій благородній справі, як відновлення дубового лісу.  

Очевидно, що тут не обійшлося без третьої сторони, яка була головною. Йдеться про працівників Бродівського лісового господарства і, зокрема, Заболотцівського лісництва, але для них відновлення лісових насаджень - звична справа, а ось для школярів зі сходу справжнє свято.

http://brodylg.at.ua/2018/_IM_7619.jpg

 

А готувалися до нього працівники лісництва та члени «Паростку» заздалегідь. Перші підготували площу, розміром одного гектара. До речі, навесні цього року тут ще був ліс, також дубовий, рубку головного користування закінчено на початку літа, площу зачистили, підготували під посадку грунт. Члени ж шкільного лісництва напередодні назбирали жолудів з-під найстарішого дерева Бродів - дуба, якому 345 років.

 

 

  • В  лісництві їх відповідно підготували до посадки, обробивши спеціальним розчином, - розповіла інженер лісових культур Лідія Кінаш. - Взагалі, у нашому, Бродівському лісгоспі, з шести лісництв п’ять, крім Підкамінського, забезпечують себе посадковим матеріалом. Стараємося вирощувати високоякісний посадковий матеріал. 
  •   Раніше ми відновлювали дубові ліси з допомогою сіянців, - розповідає головний лісничий ДП «Бродівський лісгосп» Олег Потьомкін. - Але  вирощувати нині сіянці - це додаткові затрати. Та й ризики, що деревце при перенесенні  в новий грунт може отримати стрес і не прижитися, доволі ймовірні. 
  • http://brodylg.at.ua/2018/_IM_7675.jpg

 

З іншого боку, раніше був ризик і з посадкою жолудів, бо до них могли прокрастися і кабани, і миші, і птахи… Але тепер ця небезпека відпала, бо жолуді обробляються спеціальним розчином і цей метод дає гарний результат.

- Звісно, ліс тут виросте не скоро, - зауважує лісничий Заболотцівського лісництва Андрій Москва. – Таке дерево, як дуб, росте неквапливо.

 З ним погоджується керівник  Луганської делегації, голова Білокуракінської райдержадміністрації Сергій Іваніченко, - але зауважує, що  такі заходи мають величезне виховне значення - у тому плані, що вони, прививаючи школярам любов і навики до праці, водночас об’єднують Україну.

Ліс і справді буде тоді, коли сюди прискаче білка за жолудями,  пожартував хтось із старшокласників.

Та учні з Бродівщини й Луганщини разом з працівниками лісу вірять, що сіянці, посаджені ними, дадуть добрі сходи і колись тут шумітиме могутній дубовий ліс. Нині ж буйна учнівська фантазія його може лише уявити.

http://brodylg.at.ua/2018/_IM_7699.jpg

 

Приємно було спостерігати, як діти в процесі посадки нового дубового лісу зав’язують між собою дружні стосунки і це, без сумніву,  формує їх україноцентричні орієнтири на майбутнє життя, творить суголосність у баченні розвитку державотворчих процесів, в’яже невидимими нитями західні і східні терени України в суцільне й нерозривне полотно єдиної держави. Це відзначали - голова Бродівської райради  Євген Швед , методист райво Надія Шушкевич, голова Заболотцівської ОТГ Марія Дискант, директор Бродівської ЗОШ №4 Людмила Сидорчук, директор Нещеретівської школи Тетяна Чумак, які також взяли участь в акції закладання нового дубового лісу.

 

 

Ігор Табінський

 

brodylg.at.ua/newsКожен, хто прийшов до лісової галузі знає, що займається благородною справою, - Володимир Бондар на урочистостях з нагоди ювілею Національного лісотехнічного університету

12.10.2018

 

 


 

Національний лісотехнічний університет України святкує 145-літній ювілей створення і 25-річчя надання статусу університету. Заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар взяв участь в Урочистій академії з нагоди святкувань в Львові, де зазначив, що попри ненайкращі часи для лісової галузі та України загалом, професія лісівника сьогодні є однією з найбільш необхідних.

«Я знаю, що складні часи минуть, а робота в лісі та професія лісівника були, є і залишатимуться шанованими в нашій державі. Дуже приємно, що за всі 145 років традиції лісівничої освіти тільки примножуються і з року в рік тисячі молодих людей обирають одну з кращих і найцінніших професій – професію догляду за найбільшим природним скарбом – за лісами. Сьогодні близько 50 вищих навчальних закладів надають дипломи про вищу лісівничу освіту, але тільки деякі з них можуть справді навчити людей працювати в галузі і бути лісівниками. Національний лісотехнічний університет займає серед них чільне місце. Я пишаюся, що мав честь навчатися тут. І мені дуже приємно від імені багатотисячного колективу лісівників України привітати заклад, який впродовж майже півтора століття втримує позицій найкращого професійного вищого навчального закладу!», - сказав Володимир Бондар.

У вітальному слові заступник Голови Держлісагентства також зазначив, що всім причетним до лісової галузі сьогодні важливо  працювати над тим, щоб суспільство чуло слово лісівника – слово фахівця, господаря і людини, яка піклується про ліс.

«Всім, хто викладає у навчальних закладах лісову справу; усім, хто працює в галузі; усім, хто створює умови для роботи лісівників – слід гучніше і частіше говорити про свою роботу. Суспільство повинно знати, що кожен, хто прийшов до лісової галузі впевнений – він займається благородною справою», - наголосив Володимир Бондар.

 

 

 

 

Виявлено лісопорушника

29 вересня 2018 року рейдовою бригадою ДП "Боринське ЛГ" було виявлено в обході №3 Либохорівського лісництва в кв 22 вид.10  жителя с.Либохори гр.Г., який вчинив самовільну порубку чотири сироростучі дерева породи бук загальною кубомасою 2,44 м3. Сума збитків становить 11378,00 грн. Дана незаконна порубка вчинена на території загально-зоологічного заказника місцевого значення "Либохорівський". На даного лісопорушника було складено протокол про адміністративне правопорушення №4/5 від 29.09.2018 року.  Даний протокол  скеровано до Турківського відділення поліції, порушено кримінальне провадження 05.10.2018 року №12018140340000378.

 

 

Провідний інженер о/з лісу

Ковальчин В.В.

Як лісівники відтворюють українські ліси

08.10.2018

 

Основним завданням лісівників є вирощування та відтворення лісів. Для того, щоб зрозуміти, як відбуваються ці процеси хочемо роз’яснити деякі аспекти лісового господарства.

Відповідно до законодавства, надається два роки, протягом яких необхідно відтворити ліс на місці суцільних зрубів. Такий період обумовлений необхідністю підготовки ґрунту та інших заходів для висаджування лісу або сприянню його природному поновленню.

Зазвичай, лісівники проводять відтворення лісу вже на наступний після рубки рік, а інколи, якщо є всі умови, і того ж року.

Найбільш сприятливі погодні умови для відтворення лісів – навесні та восени.

Розуміючи актуальність теми відтворення українських лісів, просимо засоби масової інформації коректно подавати інформацію щодо загальних площ відтворення лісу. На інфографіці ви можете побачити, що у 2018 році буде відтворено менше лісів, ніж було у 2017 році. Це пов’язано з тим, що відбулося значне зменшення суцільних рубок під час заготівлі деревини.

Варто звернути увагу! Значне зменшення суцільних рубок у 2017 році зумовлене передусім саме зменшенням суцільних санітарних рубок. У 2017 році почали діяти нові Санітарні правила в лісах України, якими і було передбачено обмеження застосування суцільних санітарних рубок.

 

Пояснення до інфографіки:

У 2016 році площа суцільних зрубів становила 52,2 тисячі гектарів. У 2017 році площа відтворених лісів становила 53,8 тисячі гектарів (з них нових лісів – 1,7 тис. га)

У 2017 році площа суцільних зрубів становила 40 тисяч гектарів. У 2018 році відтворено лісів на площі 36,6 тисяч гектарів (станом на початок жовтня). До кінця року заплановано виконати завдання з відтворення лісів на площі більше 40 тисяч гектарів (з них заплановано створити нових лісів – 1,4 тис. га).

*Відтворення лісів у поточному році відбувається в основному на зрубах минулого року

**Дані наведені по лісам, підпорядкованим Держлісагентству, загальна площа яких становить 7,6 млн га (73% всього лісового фонду України). Також не враховані ліси, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях.

 

Заходи з відтворення лісів відбуваються за кошти лісогосподарських підприємств.

Як бачите зі статистики, лісівникам навіть вдається створювати і нові ліси. Хоча в теперішніх умовах відсутності державного фінансування та небажанням виділення земель під залісення така робота дається дуже важко.

 

 

Довідково.

Суцільні рубки можуть бути двох видів:

1.           Суцільні рубки під час щорічної заготівлі деревини (офіційно вони називаються рубками головного користування – РГК)

2.           Суцільні санітарні рубки

Суцільні рубки під час щорічної заготівлі деревини (РГК) відбуваються на основі планів лісокористування, які розробляються в середньому на 10 років. Основним чинником відведення дерев для таких рубок є їхній віковий стан. Кожен вид дерев має свій так званий вік стиглості, у якому його найоптимальніше можна заготовити для реалізації та подальшого використання в деревообробній промисловості.

Суцільні санітарні рубки проводяться шляхом вирубування сухостійних, відмираючих і дуже ослаблених дерев, пошкоджених пожежами, шкідниками, хворобами лісу і внаслідок аварій та стихійного лиха, лише у деревостанах, в яких проведення вибіркових санітарних рубок призведе до зменшення повноти насаджень нижче 0,1. В обстежені на доцільність призначення суцільної санітарної рубки беруть участь не лише представники лісогосподарського підприємства, а й представники облуправлінь, державних спеціалізованих лісозахисних підприємств, обласних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування. У разі проведення суцільних санітарних рубок у категоріях лісів, де дозволено проведення рубок головного користування в обсягах, які перевищують розрахункову лісосіку (щорічна науково обґрунтована норма заготівлі деревини в порядку рубок головного користування) за весь період її дії, проведення рубок головного користування припиняється.

Також варто звернути увагу на те, що заготівля деревини проводиться відповідно до спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (лісорубний квиток).

Під час проведення суцільних рубок застосовуються технології, які дають змогу максимально зберігати дерева, що не підлягають вирубуванню, підріст, підлісок, трав’яний покрив та ґрунти.

 

 

 

dklg.kmu.gov.ua

 

Підсумки роботи за 9 місяців

05.10.2018

 

Ось і завершився третій квартал 2018 року. Лісогосподарські підприємства управління підбивають підсумки роботи за 9 місяців – поки що оперативна інформація.

Таким чином, за дев’ять місяців 2018 року лісгоспами області заготовлено 664.1 тис. кбм. деревини, в т. ч. від рубок головного користування 384 тис. кбм.

Для потреб внутрішнього ринку реалізовано 529 тис. кбм. необробленої деревини. На експорт поставлено 21 тис. кбм. дров паливних.

На власних цехах переробки, де постійно працює 500 працівників перероблено 139 тис. кбм. деревини. На експорт реалізовано понад 29 тис. кбм. пиломатеріалів та 17 тис. кбм. різного роду заготовок. 

Загалом лісогосподарськими підприємствами реалізовано продукції на 820,7 млн. грн. що на 180,3 млн. грн. або 28,1 % більше відповідного періоду минулого року.


Відділ лісових ресурсів, машин 
та технологій Львівського ОУЛМГ


 З 2019 року за незаконну рубку та контрабанду лісу суттєво зростуть штрафи та терміни позбавлення волі

З 2019 року за незаконну рубку та контрабанду лісу суттєво зростуть штрафи та терміни позбавлення волі
05.10.2018

 

3 жовтня 2018 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів».

Згідно із Законом в декілька разів підвищено штрафи за незаконну рубку і знищення лісових культур та молодняка. Закон набуде чинності з 1 січня 2019 року.

Відовідні зміни вносяться до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів».

Наприклад, незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення, - тягнутиме за собою накладення штрафу на громадян від п’ятнадцяти (255 грн) до тридцяти (510 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від сімдесяти п’яти (1275 грн) до ста п’ятдесяти (2550 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з перелічених вище порушень, - штраф на громадян від тридцяти (510 грн) до шістдесяти (1020 грн)неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот (5100 грн)  до шестисот (10200 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також вводиться кримінальна відповідальність за переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, лісоматеріалів необроблених, а також інших лісоматеріалів, заборонених до вивозу за межі митної території України.

Такі незаконні дії каратимуться позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Якщо особа вчинить такі протизаконні дії знову або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням влади чи службового становища, або у великому розмірі – каратиметься позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Якщо ж такі незаконні дії вчинятимуться організованою групою чи в особливо великому розмірі –каратиметься позбавленням волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Окрім того, кримінальна відповідальність у разі заподіяння істотної шкоди* підвищуватиметься і за незаконну порубка або незаконне перевезення, зберігання та збут лісу. За такі незаконні дії штраф становитиме від тисячі (17000 грн) до тисячі п’ятисот (25500 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк.

У разі, якщо такі незаконні дії будуть вчинені у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах – вони каратимуться штрафом від тисячі п’ятисот (25500 грн) до двох тисяч (34000 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

Якщо незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання та збут лісу спричинили тяжкі наслідки** – каратимуться позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.

Також Законом встановлюється обмеження внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених у розмірі 25 мільйонів кубічних метрів на рік.

Водночас Уряду доручено розробити комплексну програму відновлення лісового фонду України та визначити першочергові обсяги робіт щодо відновлення лісів і лісорозведення, охорони лісів від пожеж, захисту від шкідників і хвороб, інших лісогосподарських заходів.

 

Примітка.

*Істотною шкодою вважається така шкода, яка у дві тисячі і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (34000 грн), або інша істотна шкода, завдана навколишньому природному середовищу в частині забезпечення ефективної охорони, належного захисту, раціонального використання та відтворення лісів.

**Тяжкими наслідками вважаються такі наслідки, які у п’ять тисяч (85000 грн) і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

 

dklg.kmu.gov.ua

 

Лісівники ДП "Боринське лісове господарство" проводять підготовку до осінньої лісокультурної компанії.

  У лісорозсаднику підприємства проводиться викопка стандартного матеріалу. Викопується дво- та трирічні сіянці ялиці білої, модрини європейської, клена псевдоплатонового та ін.

І вже в найближчі дні цей садивний матеріал буде використаний для осінньої посадки лісових культур.

Прес служба підприємства

На колегії розглянуто ряд важливих питань діяльності підприємств Львівського ОУЛМГ

01.10.2018

 

Відбулося чергове засідання колегії Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, яке провів начальник управління Анатолій Дейнека. Участь в засіданні взяли члени колегії, директори державних лісогосподарських підприємств.

З інформацією про стан роботи з управління персоналом на підприємствах Львівського ОУЛМГ виступив головний спеціаліст з управління персоналом Балич І.Д. Він зазначив, що керівних працівників і спеціалістів з фаховою освітою в галузі працює 760 осіб, що складає 71 % від загальної кількості. За січень - липень 2018 року підприємства сфери управління виконали замовлення з підвищення кваліфікації в Українському центрі підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів лісового господарства. На підприємствах управління помітна позитивна динаміка роботи кількості учнівських лісництв і чисельності її членів. На сьогодні на підприємствах Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства функціонує 49 учнівських лісництва, а чисельність їх членів складає 865 осіб середнього та старшого шкільного віку. 

Про стан бухгалтерського обліку та достовірності звітності на підприємствах Львівського ОУЛМГ колегію поінформувала в.о. начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності Крюченкова Н.В. Відповідно до наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 25.09.2018 р. №826 керівникам держаних лісогосподарських підприємств наголошено про необхідність забезпечення повноти бухгалтерського обліку, надання своєчасної та достовірної інформації про активи, зобов’язання та результати діяльності підприємств. Звернуто увагу на забезпеченні вимог Держлісагентства та виконання нормативних документів стосовно ведення бухгалтерського обліку.

З питання порядку денного «Про ефективність використання лісосировинних ресурсів на підприємствах Львівського ОУЛМГ» виступив заступник начальника управління Громяк Ю.О. Він проаналізував обсяги заготівель деревини з початку року в розрізі підприємств управління. Особливу увагу було звернуто на інтенсивність лісозаготівель на 1 га загальної площі лісів та 1 га експлуатаційних лісів віком понад 40 років. Таких лісів в області налічується 37% від загальної площі і користування з такої площі за 8 місяців 2018 року становить 3,42 м3 з 1 га. Голова колегії Дейнека А.М. відзначив, що підприємства управління мають забезпечити постійне, невиснажливе, рівномірне лісокористування.

За напрямками використання деревини констатовано збільшення обсягів реалізації необробленої деревини на внутрішній ринок, переробки деревини лісогосподарськими підприємствами Львівського ОУЛМГ (ріст випуску готової продукції переробки в грошовому виразі на 32%).

Зроблено аналіз результатів аукціонних торгів 4 кварталу 2018р.

Особливу увагу звернуто на перехід з 01.01.2019 року лісогосподарських підприємств на національні гармонізовані з європейськими стандарти.

По всіх питаннях порядку денного колегія ухвалила відповідні рішення.

Прес-служба Львівського ОУЛМГ
 

Відбулись установчі збори Громадської ради при Львівському ОУЛМГ

28.09.2018

 

 

 

Сьогодні, 28 вересня 2018 року у приміщенні обласного управління відбулись установчі збори з формування нового складу Громадської ради при Львівському обласному управлінні лісового та мисливського господарства.

Участь в установчих зборах взяли представники 63 громадських організацій та об’єднань, начальник Львівського ОЛУМГ Анатолій Дейнека, перший заступник начальника Ярослав Целень, головний інженер управління Юрій Громяк та директори державних лісогосподарських підприємств.

Відкрив та оголосив регламент роботи проведення установчих зборів уповноважений представник Лісівничої академії наук (ЛАН України), д.с.-г. наук, професор Степан Миклуш, який очолював Громадську раду при Львівському ОУЛМ протягом 2-х попередніх скликань.

Основними питаннями були: формування персонального складу Громадської ради при Львівському ОУЛМГ, розгляд і обговорення організації роботи Громадської ради нового скликання та обрання керівних органів Громадської ради.

Учасниками одноголосно прийнято рішення обрати членами Громадської ради при Львівському ОУЛМГ 63 присутніх на засіданні учасників установчих зборів, які вчасно подали відповідні заяви та документи.

За результатами засідання абсолютною більшістю голосів головою Громадської ради обрано делегованого представника Всеукраїнської спілки учасників бойових дій в АТО «Побратими України» Степана Біласа. Новообраний голова подякував присутнім за довіру та запевнив, Громадська рада й надалі прийматиме зважені рішення задля розвитку лісового господарства області.

За результатами голосувань обрано 2-х заступників голови Громадської ради – Наталю Писарчук (Перемишлянська районна організація роботодавців) та Василя Максимця (Львівська обласна організація профспілки працівників лісового господарства України).

Відповідно до пропозицій учасників установчих зборів прийнято рішення утворити у складі ради 4 комісії: лісового господарства, мисливського господарства, деревообробного комплексу та зв’язків з громадськістю. Представники громадських об’єднань до 19 жовтня мають визначитись і обрати комісію, в якій будуть працювати у новій Громадській раді.

Запропоновано за основу в роботі взяти Положення про Громадську при Львівському ОУЛМГ, що діяло під час попереднього скликання ради, яке буде розміщено на сайті управління для ознайомлення, внесення зауважень та пропозицій, які будуть розглянуті під час засідання Громадської ради. 

Начальник управління Анатолій Дейнека подякував Степану Миклушу за дієву і результативну роботу Громадської ради протягом 4 останніх років у питаннях співпраці з Львівським ОУЛМГ та підпорядкованими йому підприємствами. Наголосив на важливості налагодження ефективної взаємодії у вирішенні проблемних питань у галузі лісового та мисливського господарства з новообраною Громадською радою при Львівському ОУЛМГ на чолі із Степаном Біласом.

Робоче засідання Громадської ради при Львівському ОУЛМГ заплановано провести в першій половині листопада 2018 року.

Прес-служба Львівського ОУЛМГ