Тема, що стосується ведення лісового господарства, надзвичайно складна і багатогранна. Тим більше, коли йдеться про Турківщину. У нас лісова галузь є визначальною у плані наповнення бюджету, зайнятості населення, та й загалом забезпечення життєдіяльності району, екологічного та економічного благополуччя. Якщо коротко проаналізувати минулий рік, то два державні підприємства – Турківський та Боринський держлісгоспи – сплатили до бюджетів різних рівнів більше 8 млн.грн. Звичайно, що не всі ці кошти пішли на розвиток району, але левова частка залишилася. В цьому сенсі, якщо б заборонити вирубку лісу, як дехто цього домагається, то районний бюджет втратить чимало доходів. У 2016 році на 100% зростає рентна плата, а це означає, якщо підприємство платило мільйон гривень, то ця сума зараз становитиме два мільйони гривень. Лісівники кажуть, що зараз рентна плата становить близько 25 відсотків собівартості деревини. А тому, щоб робота була рентабельною, необхідно або збільшувати обсяги рубок, або ціну продукції. Хоча обидва варіанти не є надто сприятливими. Хотілося б, щоб держава більш виважено підходила до лісової галузі.
А допоки маємо те, що маємо, й з висоти своєї освіченості, життєвого досвіду, моральних принципів, ми по-різному дивимося на широкий спектр проблем, що турбують лісівників. По-своєму бачать їх вирішення фахівців-професіонали, по-іншому – звичайні обивателі. Особливе «розуміння» в тих, хто роками у злочинний спосіб наживається на лісі й продовжує це робити зараз, та тих, хто цьому промислу сприяє. В цьому контексті, чого вартують нелегальні пилорами. Очевидно, саме тому є багато нарікань на роботу лісівників, як стверджують вони самі – часто об’єктивних, а нерідко й необгунтованих, таких, які ми бачимо з висоти своєї обізнаності, життєвої мудрості чи власного інтересу.

Упродовж останніх років громадські організації, політичні партії намагаються здійснювати такий собі контроль над лісовою галуззю (нерідко з елементами піару), не завжди до кінця розуміючи сутність проблеми та шляхи її вирішення. Розуміючи, що робота лісівників (зрештою, як і кожного кожного державного підприємства) має бути прозорою та відкритою, керівники турківських держлісгоспів хочуть гласності та відкритості у своїй діяльності. Небезуспішно вони намагаються налагодити співпрацю з громадськістю, зокрема з тією частиною, яка не на словах, а на ділі може допомогти лісівникам, не очікуючи за це вигоди чи дивідендів. Так би мовити, - для загального блага.
Добрій співпраці лісівників і громадськості сприяють зокрема сайти дерлісгоспів, на яких публікують всю інформацію про лісогосподарські діяльність. І будь-хто з бажаючих може зайти на веб-сторінку http://turka-forestry.org/ (ДП «Турківське ЛГ»), http://borlis.com.ua (ДП «Боринське ЛГ») й ознайомитися з інформацією чи навіть задати запитання, відповідь на яке обов’язково буде. Функціонує спеціальна рубрика «Механізм громадського контролю», з детальною інформацією про те, що планують робити лісівники, скажімо, в поточному році, а й звіти за минулий рік. У принципі, тут можна відстежити навіть рух коштів. Для прикладу, глянемо на таблицю, де вказано орієнтовний план проведення рубок головного користування та рубок формування й оздоровлення лісів на 2016 рік. З неї можна дістатися, в якому лісництві проходитиме рубка, на території якої сільської ради, на території якої проходитиме рубка, на території якої сільської ради, дізнатися про вид і спосіб рубки, скажімо, чи вона буде суцільна санітарна, чи вузько лісосічна. Яку породу дерев відведено під рубку, номер кварталу, номер виділу, площа рубки, запас деревини у метрах кубічних, в тому числі – загальний та ліквідний. Зразу ж можна побачити й таблицю-доповнення до орієнтовного плану проведення рубок. Є тут розміщено й план проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах ДП «Боринське лісове господарство» чи ДП «Турківське лісове господарство» на 2016 рік. І, як в попередній таблиці, тут все розписано до найменших дрібниць. Цікавою є й інформація, що стосується лісовідновлення. В ній також вказано населений пункт, площа заліснення, дата виконання робіт.
Але, якщо декому й цієї інформації може бути замало, лісівники готові відповісти на будь-яке запитання з тим, щоб в деталях роз’ярити все, що цікавить людей у веденні лісового господарства. Для цього й наша газета запроваджує щомісячну лісівничу сторінку, де всі бажаючі можуть висловити свої пропозиції, зауваження чи побажання. Важливо, щоб вони були максимально конструктивними й не спрямовані на роздування конфлікту, а, в першу чергу, на вирішення тієї чи іншої проблеми.
Василь Васильків
Районна газета «Бойківщина»
Випуск № 8 від 19.02.2016 року, с.5