Серпень 2015

«Збереження природного середовища та поліпшення екології Карпат»

Під такою назвою в часі проведення Третього Світового Конгресу Бойків на базі ДП «Боринське лісове господарство» відбулося засідання круглого столу ради екології та природних ресурсів

Після реєстрації учасників круглого столу, директор держлісгоспу Михайло Ільницький розповів, як і чим займається підприємство, про його структуру, зробив невеличкий екскурс в минуле, відколи воно створено. Цікавою була розповідь про лісорозсадник, який є унікальним і надзвичайно цінним у плані вирощування як лісо насіннєвих, так і декоративних культур.

Основна площа лісорозсадника – 17,5 га, лісонасіннєвих плантацій – 55 га. Загальна кількість декоративного садивного матеріалу, що зростає в розсаднику  375 тис. шт. Кількість видів і форм дерев та чагарників, що використовуються в розсаднику підприємства для декоративних цілей 34 шт., в т. ч. екзотів 30 шт., з них хвойних 14 шт. Найбільші за обсягом: Туя західна (28,8 тис.шт); Самшит (2,9 тис.шт); Ялівець козацький (6,2 тис.шт); Кипарисовик (5,3 тис.шт).

Після ознайомлюваного виступу Михайла Михайловича, із цікавою доповіддю «Збереження природного середовища та поліпшення екології Карпат», виступив інженер лісових культур, кандидат сільськогосподарських наук Теодор Порада. Сконцентрувавши свою увагу на основних чинниках, що призводять до забруднення екосистеми Карпат, та шляхи їх мінімізації, він детально охарактеризував основні антропогенні зміни в еколого-економічних районах північно-східного макросхилу Українських Карпат та способи оптимізації їх природного середовища. Значну увагу було приділено й проблемі всихання ялицевих насаджень, лісовідновленню та догляду за лісовими культурами. Теодор Михайлович детально зупинився на всіх еколого-економічних районах, розподіливши їх на підгрупи, зокрема дуже сильної, сильної, середньої та слабкої трансформації біогеопокриву, й визначив основні способи оптимізації.

Не менш цікавою була доповідь фахівця Інституту екології Карпат Оксани Марискевич. Вона стосувалася створення національно-природного парку «Бойківщина» та можливого відкриття пункту переходу кордону Боберка-Смольник. На її думку, парк створювати конче необхідно, але він не має зашкодити розвитку лісового господарства та організації пункту перетину кордону. Межі парку мають бути визначені так, щоб все розвивалося гармонійно, з користю для природи та людей.

Варто відзначити, що обоє доповідачів демонстрували під час виступу слайди, у такий спосіб унаочнюючи сказане. Вони також відповіли на ряд запитань від присутніх, серед яких були професор Варшавського університету Адам Байцар, його колега, також викладач цього вузу, наш земляк Валерій Височанський, представник парку «Надсянський» Василь Іжик, голова Хмельницького осередку ГО «Бойківщина ХХІ століття» Ярослав Пузич, головний лісничий ДП «Боринське лісове господарство» Віталій Земан, голова Турківської районної ради Володимир Лозюк.

Цікавою була й екскурсія по лісорозсаднику, яку провів директор Михайло Ільницький.

На завершення хочеться висловити одностайну думку учасників круглого столу, які вважають його проведення надзвичайно вдалим й одним з найкращих у рамках Конгресу – за змістом, формою й актуальністю.

Василь Васильків

Районна газета «Бойківщина»

Випуск №35 від 29.08.2015 року, с.3

 

Смарагдова краса Карпат в життєвій долі Михайла Мрочка

Досвідченому лісівнику, майже із 40-річним стажем, 14 серпня виповнилось 80!

Він цілковито віддав себе улюбленій справі – охороні та примноженні карпатських лісів. Тисячі кілометрів у спеку і в негоду, під шепіт величних смерек, в царстві різнотрав’я, пройшов за свою яскраву трудову біографію лісовими стежками сьогодні заслужений пенсіонер, лісовик за покликанням, авторитетний житель смт.Бориня – Михайло Мрочко. У споминах ветерана – безліч цікавих життєвих пригод, а в трудовій біографії – величні справи, зроблені для прийдешніх поколінь.

Народився Михайло Йосипович у звичайній селянській родині, ще коли на наших теренах панувала Польща. У сім'ї, окрім нього, були ще один брат та дві сестри. На початку Другої світової війни батька забрали на фронт, а тому дітям довелося звикати до всяких робіт, допомагаючи мамі в господарстві.

Швидко промайнуло дитинство, шкільні роки, і перед успішним учнем постало питання вибирати професію. З наміром стати вчителем, він вступив до Дрогобицького педагогічного інституту, але швидко зрозумів, що це, як кажуть, не його. Попрощавшись з педагогічним вузом, він все більше думав про професію лісівника. Але підійшов час іти до війська. Службу проходив у ракетних військах у теперішньому Калінінграді. Як він сам пригадує, армія навчила його багато – виправки, дисципліни, він став вимогливим як до себе, так і до оточуючих.  Згодом демобілізувавшись, пішов працювати майстром лісу тодішнього Боринського лісгоспу, пізніше помічником лісничого. І аж до 1982 року. Коли до директорування став Петро Соболь, запропонував досвідченому лісоводу посаду лісничого. А через два роки, коли постало питання будівництва унікального лісорозсадника на терасах, цю відповідальну ділянку довірили Михайлу Йосиповичу. Під його умілим керівнойтвом, за неповних три роки, було збудовано, окрім терас, контору та житловий будинок лісорозсадника. Був час, що міністерство навіть хотіло забрати його у своє підпорядкування.

За зразково проведену роботу Михайло Йосипович у 1986 р. став лауреатом  Державної премії, яку йому урочисто вручали в Кремлі. На базі підприємства проводили численні семінари лісгоспів і лісотехнічних інститутів всього Радянського Союзу. Приїжджали у Бориню фахівців-лісоводи навіть з Хабаровського краю.

Михайло Йосипович сьогодні пригадує, якою була напружена праця під час будівництва. Коштів і техніки не бракувало, треба було встигати лише освоювати їх. Працювати доводилося по 10-12 годин на добу, вставати надзвичайно рано, бути керівником, іноді – сторожем, іноді – механізатором. Весь тягар будівництва лежав на його плечах.

Очолював він цей унікальний лісо розсадницький заклад аж до 1992 року. Згодом працював лісничим Яблунського лісництва, деякий час – лісничим в тодішньому колективному господарстві «Свтанок», потім 4 роки навчав учнів Боринського ліцею премудростей лісівництва.

Радіє Михайло Йосипович, що його лісівничу стежину продовжив син Юрій. Він сьогодні очолює ДП «Старосамбірське лісове господарство». А до того прийшов величезну школу професійної майстерності. На його очах (а жили Мрочки тоді на території лісорозсадника), іноді й за його участі, проходило цікаве лісівниче життя. Приїжджаючи на вихідні чи на канікули до батьків, Юрій сідав за кермо трактора й допомагав робітникам, цікавився найменшими деталями лісівництва. Ветеран зізнався, що на вибір професії сина він не впливав. В сім'ї панувала така собі демократія: кожен обирав для себе улюблену справу. Дочка стала педагогом, сьогодні директорує у Щирецькій школі, другий син – медик, у Винниківському госпіталі інвалідів війни.

Коли ми розмовляли з Михайлом Йосиповичем у кабінеті директора Боринського лісгоспу, у Михайла Михайловича задзвонив телефон. Телефонував начальник обласного управління лісового і мисливського господарства Анатолій Дейнека,  попросив передати слухавку ювіляру. А дальше були щирі вітання і побажання добра, щастя, здоров'я і довголіття.  Ювіляр справді заслужив собі шану і повагу не лише у своєму рідному колективі, а й посеред всіх лісівників області. Адже віддав улюбленій справі практично все своє свідоме життя.

Надійною опорою і підтримкою в його житті завжди була кохана дружина , медик за освітою – Стефанія Володимирівна. За 58 років спільного життя вони побачили все – радість і печаль, успіхи і невдачі, але, завдяки взаєморозумінні й повазі, йшли життєвою стежиною впевнено і яскраво.

Сьогодні тішать серце і душу Михайла Йосиповича та Стефанії Володимирівни семеро онуків, один правнук. Усі вони радо їдуть в Бориню погостювати в дорогих людей, а їхня оселя завжди є гостинною. Не приховує ветеран лісової галузі радості від того, що справа його рук – унікальний лісорозсадник – з кожним роком дістає все нові імпульси для розвитку і є найкращим не лише в Карпатському регіоні, а й у всій Україні. Звертаючись до директора держлісгоспу Михайла Ільницького й дякуючи за увагу та привітання, ювіляр відзначив, що він надзвичайно щасливий. Адже справа, яку започаткував колись, має гідне продовження. І роблять це вмілі, кваліфіковані спеціалісти.

Василь Васильків

Районна газета «Бойківщина»

Випуск №34 від 22.08.2015 року, с.2

 

Від фотопастки не сховаєшся

Днями фотопастки, встановлені у лісових масивах ДП "Боринське лісове господарство", знову зафіксували лісопорушників. Ними виявилися жителі с.В.Яблунька Петро Бушмич, 1974 р.н., та Іван Бичишин, 1970 р.н.

Як і на попередніх лісопорушників, матеріали по них скеровано у правоохоронні органи. А тому всім тим, хто ще не потрапив в об’єктив фотопастки, варто подумати, чи краще піти у держлісгосп і виписати дрова, а чи, ризикуючи бути оштрафованим, вчиняти лісопорушення.

Микола Будз,

лісничий Яблунського лісництва ДП "Боринське лісове господарство"

Районна газета «Бойківщина»

Випуск №34 від 22.08.2015 року, с.6

  

 

Вітання з нагоди Дня Незалежності України

 


Шановні колеги!

Прийміть найщиріші вітання з нагоди найвеличнішого свята –

Дня Незалежності України.


Нехай серця наповнюються гордістю за нашу державу, прагненням до єдності та порозуміння, а плідна праця буде надійною запорукою щасливого майбутнього!

Бажаю Вам міцного здоров’я, щастя, злагоди, миру, родинного затишку та успіхів на ниві розбудови України.


Слава Україні! Слава нашим героям!


Живи Україно, живи для краси,
Для сили і правди, для волі!
Шуми, Україно, як рідні ліси,
Як вітер в широкому полі!

 

З повагою, 
за дорученням колективу

Анатолій Дейнека

Начальник Львівського обласного управління

лісового та мисливського господарства

 

Привітання Голови Держлісагентства з нагоди Дня Незалежності України

 

Шановні колеги! Дорогі друзі!

Щиро вітаю Вас із головним святом для кожного громадянина, патріота – Днем Незалежності України!

Для народу, який має тисячолітню історію, 24 роки – лише мить. Однак за ці роки ми пережили піднесення та радість, при цьому були визначальні, складні моменти: політичні потрясіння, економічні кризи, а тепер у наш дім прийшла війна.

Українці знову виборюють уже на фронті право жити вільними у родині європейських цивілізованих народів. Кращі сини і доньки країни взяли до рук зброю, щоб захистити суверенітет і цілісність держави.

Перед їх мужністю і героїзмом ми низько схиляємо голови, а імена тих, хто віддав своє життя, завжди будуть у нашій пам’яті. Серед цих героїв є і наші товариші, колеги – люди мирної професії. З початку бойових дій у ході антитерористичної операції на Сході України взяли участь 804 працівники лісової галузі. На жаль, 12 з них назавжди стали Воїнами Світла.

Тому у цей святковий день закликаю згадати кожного з них, віддати їм честь і шану.

Нинішня річниця народження нашої країни є складною для становлення державності України. Агресор підступно намагається зламати наш козацький дух, перетворити на рабів. Проте сильна воля народу і бажання подолати всі труднощі в ім'я незалежності стане запорукою того, що Україна є і буде вільною демократичною країною!

Лісова галузь є стратегічною не тільки для мирного життя. Особливої ваги вона набуває під час зовнішньої агресії. Недаремно ми маємо форму, схожу на військову. Чесною та самовідданою працею на своєму робочому місці ми зможемо допомогти наближенню перемоги і миру.

День Незалежності України – це свято патріотизму та гордості за свою націю, яка, незважаючи на випробування, демонструє всьому світу єдність, міцність духу, почуття гідності та прагнення миру.

Шановні працівники лісової галузі! У цей День бажаю Вам і членам Ваших родин, рідним, близьким здоров’я, злагоди достатку. Нехай у Ваших оселях завжди панує мир і радість!

З вірою у перемогу та в нашу країну.

Слава Україні! Героям Слава!

 

Голова Державного агентства лісових ресурсів України

Олександр Ковальчук 

dklg.kmu.gov.ua

 

Шановні громадяни!

У зв'язку із збереженням надзвичайної пожежної небезпеки (5 клас) на вихідні та святкові дні 22, 23, 24 серпня цього року, просимо утриматися від відвідування лісів та проведення полювання (відповідно до розпоряджень голови Львівської державної адміністрації про заборону відвідування лісів населенням та припинення полювання на території Львівської області).

Львівське обласне управління звертається до Вас бути обережними з вогнем у межах будь-якої природної території, не розводити багаття у недозволеному місці, не дозволяти дітям гратися з вогнем.

Ніколи не підпалюйте стерню та траву на полях і в лісі. Якщо побачите, що це роблять інші, постарайтеся їх зупинити і поясніть, чим небезпечне спалювання трави. Пожежу легше попередити ніж зупинити.

Тому, шановні громадяни, подбайте про Ваше здоров’я та Ваших дітей! І не забувайте, що спалюванням завдається шкода здоров’ю всім оточуючим людям!

Якщо ж пожежа розгорілася, і ви не можете загасити її самотужки – якнайшвидше зателефонуйте до служби порятунку за телефоном „101” чи повідомте лісову охорону (тел.297-61-21) або органи місцевого самоврядування.

Пам’ятайте! Тільки спільними зусиллями збережемо ліс від вогню.

 
 
З повагою,
начальник
Львівського обласного управління
лісового та мисливського господарства                     Дейнека А.М.

 

 

Стан лісового господарства обговорили у телепрограмі «Вечір у Львові»

Участь у програмі взяв начальник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолій Дейнека.

Тема розмови - стан та перспективи розвитку лісового господарства Львівщини

Львівське ОУЛМГ

 

Не забуваємо ветеранів

Колектив ДП "Боринське лісове господарство" щиро вітає Мрочка Михайла Йосиповича з Днем Народження, який він відсяткував 14 серпня!

 

Ваша багаторічна послідовна та наполеглива праця внесли вагомий внесок у розвиток лісового господарства, забезпечили повагу серед колег. Нехай доля шле Вам добро і щастя, міцне здоров’я та достаток, а віра, надія та любов будуть вірними супутниками на Вашому життєвому шляху. Нехай тепло і затишок родинної оселі надійно захищає Вас від негараздів, а в майбутньому на Вас чекає ще багато наповнених корисними справами і земними радощами років. Живіть довго, в щасті, благополуччі та при доброму здоров’ї!

 

Сьогодні рівно – 80 в житті Вашім минає,

А скільки їх ще на шляху проте ніхто не знає

Хай буде їх не менше ста, хай шлях цей буде світлим

А все життя мов той кришталь -прекрасним, ніжним, чистим.

Хай щастя сонцем усміхається і життя сповнюється теплом,

Усе омріяне збувається й дорога стелиться добром.

Хай життя буде незвичним, щастя безкінечним,

Хай кохання буде вічним, ніжним та сердечним.

 

 Нехай доля шле Вам добро і щастя, міцне здоров’я та достаток, а віра, надія та любов будуть вірними супутниками на Вашому життєвому шляху. 

Прес-служба ДП "Боринське ЛГ"

 

Шановні краяни!

На території Львівської області спостерігається суттєве підвищення денної температури повітря до 34° тепла, місцями спека до 37°, без опадів. На більшій частині території області висока пожежна небезпека (4 клас), по північній частині території надзвичайна пожежна небезпека (5 клас).

У зв'язку з цим, набрала чинності норма про заборону відвідування лісів населенням відповідно до розпорядження голови Львівської державної адміністрації.

Львівське обласне управління звертається до Вас утриматися від відвідування лісів, не розводити багаття у недозволеному місці, не дозволяти дітям гратися з вогнем.

Будьте обережними з вогнем у межах будь-якої природної території. Ніколи не підпалюйте стерню та траву на полях і в лісі. Якщо побачите, що це роблять інші, постарайтеся їх зупинити і поясніть, чим небезпечне спалювання трави. Пожежу легше попередити ніж зупинити.

Тому, шановні громадяни, подбайте про Ваше здоров’я та Ваших дітей! І не забувайте, що спалюванням завдається шкода здоров’ю всім оточуючим людям!

За випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю або її залишків Кодексом України «Про адміністративні правопорушення» передбачено накладення штрафу на громадян від 170 до 340 грн., а на посадових осіб від 850 до 1190 грн.

Якщо ж ви помітили невелике загорання трави або тліючу лісову підстилку від покинутого багаття, намагайтеся загасити його самі. Іноді досить просто затоптати полум’я, або залити його водою.

Якщо ж пожежа розгорілася, і ви не можете загасити її самотужки – якнайшвидше зателефонуйте до служби порятунку за телефоном „101” чи повідомте лісову охорону ( тел.297-61-21) або органи місцевого самоврядування.

Пам’ятайте! Тільки спільними зусиллями збережемо ліс від вогню.

Львівське обласне управління
лісового та мисливського господарства 

 

Збереження природного середовища

7 серпня відбулося засідання круглого столу ради екології та природних ресурсів на тему: «Збереження природного середовища та поліпшення екології Карпат» в рамках Третього Світового Конгресу Бойків. В засіданні взяли участь: Лозюк В.О. (голова Турківської райради), Марискевич О.Г. (директор Інституту екології Карпат Національної Академії наук України), Порада Т.М. (кандидат с/г наук), Байцар Адам (професор Варшавського університету), Височанський В.В. (Вища школа Івана Павла ІІ), Іжик В.В. (Регіональний ландшафтний парк «Надсянський»), Пузич Я. (кандидат м. наук, завідувач поліклініки м.Хмельницький), Ільницький М.М (директор ДП «Боринське ЛГ»), Земан В.В. (головний лісничий ДП «Боринське ЛГ»), Васильків В.В. (головний редактор газети «Бойківщина»).

З доповіддю «Збереження природного середовища і поліпшення його стану в українській частині Карпат» виступив Т.М.Порада: «Беручи до уваги багатоплановість і різномасштабність завдань по збереженню природного середовища та покращенню екологічного стану Карпат потрібно стабілізувати лісову екосистему через відтворення корінних промислових деревостанів відповідно до їх лісорослинних умов місцезростання, формування відповідного складу молодих насаджень, які опинились під наметом другорядних порід, відтворити та охоронити мисливську й корисну наземну й водну фауну».

А також О.Г. Марискевич «Перспективи створення національного природного парку «Бойківщина». НПП „Бойківщина” може увійти до складу МРБ «Східні Карпати», що дозволить збільшити відсоток природно-заповідних територій міжнародного значення на території Львівської області, а також забезпечити функціонування транскордонного екологічного коридору для великих ссавців, зокрема зубрів, популяція яких за рахунок реінтродукції з країн ЄС формується на території НПП «Сколівські Бескиди» (від 2009 р. до 2015 р. чисельність вільноживучого стада збільшилася в 2 рази та становить 22 особини).

Прес-служба ДП "Боринське ЛГ"