Листопад 2020

Діяльність лісогосподарських підприємств: прискіпливий аналіз

На засіданні колегії Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства розглянуто господарсько-фінансову діяльність підприємств управління у поточному році. 

Участь у засіданні взяли члени колегії, директори державних лісогосподарських підприємств, керівники структурних підрозділів та спеціалісти управління.

Колегія відзначила, що підприємства забезпечують виконання запланованих лісівничих, лісозахисних, лісоохоронних та лісовідновних заходів.

Загальні обсяги відтворення лісів склали 1536 га. Зокрема, створено 719 га лісових культур. Природне поновлення лісів забезпечене на площі 816 га, що становить 53% від всього обсягу лісовідновлення. З початку  2020 року проведено 6281 га доглядів за лісовими культурами при плані 6116 га, що становить  103%. Доповнення лісових культур проведено на площі 1434 га при плані 999 га, або 143%.

Рубки формування та оздоровлення лісів за 9 місяців 2020 року проведено на площі 8,7 тис. га, в ході яких заготовлено 256,7 тис. кбм ліквідної деревини, в тому числі рубки догляду в молодняках проведені на площі  1,5 тис. га. при завданні 1,4 тис. га, що становить 107%.

За період з початку року підприємствами управління від всіх видів рубок заготовлено 557,8 тис. кбм. деревини, в тому числі на рубках головного користування – 300,9 тис. кбм.

В круглому вигляді було реалізовано  446,8 тис.кбм. деревини.

На власних виробничих потужностях за період з початку року перероблено 125,5 тис.кбм. деревини.

Побудовано та відновлено ремонтом  38 км лісових доріг.

Обсяг реалізації продукції склав 624,8 млн.грн.

На ведення лісового господарства спрямовано 489,4 млн.грн, або 79% від загального обсягу реалізації.

Підприємства Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства за 9 місяців 2020 року сплатили до бюджетів усіх рівнів  186,0 млн гривень податків та зборів (обов’язкових платежів). Зокрема, до державного бюджету України сплачено 128,2 млн. грн. та 57,8 млн. грн податків, зборів та інших обов’язкових платежів до місцевого бюджету. Єдиного соціального внеску сплачено 50,8 млн.грн.

 

Розглянуто також проблемні питання в організації роботи з  громадськістю та засобами масової інформації Львівського ОУЛМГ. У зв’язку із запровадженням на території України карантинних заходів з метою недопущення поширення коронавірусу COVID-19 лісогосподарські заходи та акції проводилися при обмеженій кількості громадськості та учнівської молоді. З учнями окремих шкільних лісництв проводили онлайн лекції та семінари.

З початку року проведено 642 обговорення з громадськістю, в тому числі  в форматі онлайн, питань запланованих лісогосподарських заходів, дотримання правил пожежної безпеки в лісах, реалізації деревини, охорони лісів від незаконних рубок, щодо всихання лісових насаджень, мисливського господарства тощо. За участі громадськості та учнівської молоді  проведено 64 заходи (посадка лісових культур, збір жолудя, спільні толоки, рейди, конкурси, семінари, екскурсії і ін.). Зокрема, за участі шкільних лісництв створено 54,9га лісових насаджень та проведено догляд за лісовими культурами на площі 35,7га.

Начальник управління Анатолій Дейнека акцентував увагу керівників підприємств щодо налагодження ефективної взаємодії лісівників з громадськістю, налагодження співпраці з новобраними радами об'єднаних територіальних громад, їх інформування про плани лісогосподарських робіт та результати діяльності лісогосподарських підприємств.

Окрему увагу приділено розгляду питання стану охорони праці.  Голова колегії наголосив, що збереження життя і безпека працівників повинна бути пріоритетом у діяльності кожного підприємства. Також, звернено увагу керівників підприємств на своєчасність виконання приписів та  усунення порушень, які було виявлено під час перевірок стану охорони праці на підприємствах. За невиконання та порушення вимог охорони праці винних буде притягнуто до відповідальності.

За підсумками засідання голова колегії Анатолій Дейнека відзначив, що необхідно й надалі забезпечити стабільну та ефективну роботу лісогосподарських підприємств. Зобов’язано керівників підприємств проаналізувати ефективність господарювання, зокрема щодо використання лісосировинних ресурсів та окреслити шляхи поліпшення господарсько–фінансової діяльності лісогосподарських підприємств відповідно до ситуації, яка склалася на ринку деревини.

На засіданні колегії також затверджено орієнтовний план роботи колегії Львівського ОУЛМГ на 2021 рік.

 

 

Прес-служба Львівського ОУЛМГ

В Україні до Нового року заготовлять понад 500 тисяч ялинок.

Державні підприємства планують заготовити понад 500 тисяч ялинок. Найбільше дерев заготовлять у Волинському (60 тисяч), Полтавському (55 тисяч), Сумському (40 тисяч), Кіровоградському (39 тисяч), Житомирському (38 тисяч) та Луганському (31 тисяча) обласних управліннях.

Найбільша кількість буде зрубана зі спеціально створених плантацій, на яких королеви Нового року та Різдва вирощуються спеціально. Іншу частину зрубують під час проведення рубок догляду за молодняком. Ще частина дерев заготовляється під час розчищення смуг під лініями електропередач, залізничних і автомобільних доріг, трубопроводів, при прочищення протипожежних просік.


Якщо робити розподіл за зонами районування, то найбільше ялинок буде заговлено не в гірських районах, а на рівнині. Так у Лісостеповій зоні буде зрубано 168 тисяч зелених красунь, з яких 94 тисячі будуть заготовлені зі спеціально створених новорічних плантацій та 74 з рубок догляду за лісом. Другу сходинку посіла Степова зона. Тут буде заготовлено 159 тисяч ялиночок, які прикрасять домашні оселі, 99 тисяч з них буде зрубано з плантацій, а 60 з рубок догляду. Третє місце зайняла зона Полісся, в якій буде заготовлено 135 тисяч новорічних дерев, з яких 81 - з ялинкових плантацій та 54 з проведення рубок догляду за лісом. А от найменше буде зрубано в Карпатах - всього 60 тисяч, з яких 15 з новорічних плантацій та 45 з рубок догляду за лісом. 

Новітні чіпи для зубрів Львівщини

Сьогодні у Львівському обласному управлінні лісового та мисливського господарства відбулася зустріч спеціалістів, у тому числі з Європи, які презентували нові інноваційні ошийники (чіпи) для відслідковування переміщення диких тварин. У першу чергу вони будуть використовуватися для слідкування за зубрами у Бродівському районі в державному підприємстві «Мисливське господарство «Стир».
Зустріч відбулася за участю начальника Управління Анатолія Дейнеки, консультанта-помічника народного депутата України Овчиннікової Юлії Юрівни, керівника напрямку рідкісні види Всесвітнього фонду природи України, к. б. н. Богдана Вихора, керівника проекту з розробки інноваційних ошийників та гнучких сонячних панелей Saule technologies Вівека Бобу, провідного наукового співробітника Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України, офіційного представника Європейського центру збереження зубра в Україні к. б. н. Віталія Смаголя, головного мисливствознавця Львівського ОУЛМГ Василя Бурмаса та директора ДП «МГ «Стир» Андрія Яремчука.
З наступного року новітні ошийники будуть доставлені до мисливського господарства і почнеться копітка робота щодо надягання ошийників на зубрів. Після того, як зубри будуть з чіпами, через спеціальну Інтернет-програму спеціалісти зможуть відстежувати переміщення зубрів. Такі інновації дадуть можливість спеціалістам господарства своєчасно реагувати на те, щоби не допустити виходу зубрів за межі господарства, щоби вчасно застерегти і не допустити їх на сільгоспкультури щоб не завдали значної шкоди сільському господарству, особливо приватному сектору тощо.
Цей проект пілотний і вперше буде впроваджений на території України саме на Львівщині. Кошти на реалізацію проекту виділені з міжнародних фондів охорони природи.
Довідково:
На Львівщині існують найчисельніші популяції зубрів двох ліній: біловезька та біловезька – кавказька. Обидві субпопуляції репродуктивні і нормально розвиваються.
Загальна чисельність 114 особин - найбільше в Україні.

Василь Кузьович: «Любиш ліс і природу – купуй живу новорічну ялинку»

В Україні розпочалася щорічна «ялинкова кампанія», в рамках якої державні лісогосподарські підприємства приступили до заготівлі новорічних дерев і охорони шпилькових насаджень. До Нового року підприємства мають намір заготовити і реалізувати новорічних ялинок в обсязі 500 тисяч.
Голова Держлісагентства Василь Кузьович: «Головні атрибути новорічних свят були вирощені підприємствами галузі на спеціально відведених для цього плантаціях». Очільник галузі відмітив: «Якщо любиш ліс, то варто купувати живе новорічне дерево. По-перше, це екологічно безпечні дерева, по друге – це важлива стаття заробітку для державного лісогосподарського підприємства, і по-третє – всі європейські країни та жителі перевагу надають саме живим новорічним деревам».
«Це міф, що нібито купуючи пластикову ялинку ти зберігаєш дерево. Ліс – відновлювальний ресурс і ялинки, які вирощуються на спеціальних плантаціях роблять свій внесок в очищення повітря і його насичення киснем. Що таке пластикова штучна ялинка? Це нафтова свердловина, це труба через ліси і поля, це хімзавод, недалеко від якогось міста. І навіть якщо пластикову ялинку ви купуєте рідко, ви все ж підтримуєте не ліс, а хімічну промисловість, яка знищує навколишнє середовище. Звідси простий висновок. Любиш ліс і природу - купуй живу ялинку. Ялинки для реалізації також будуть заготовлені під час рубок догляду за лісом. Такі способи мінімізують шкоду для навколишнього середовища. Окрім того працівники державних лісогосподарських підприємств також реалізують ялинки в горщиках», - резюмував очільник галузі.
Поступове зниження заготівлі новорічних дерев обумовлено декількома вагомими причинами. Деякі громадяни обирають ялинки в горщику, а деякі – мотанку, а хтось – штучну. Ялинки в Україні можна придбати для кожного на його вподобання.
Окрім заготівлі новорічних дерев на спеціальних плантаціях, заготівля новорічних ялинок проходить у формі рубок догляду за насадженнями, коли прибираються такі, які відстали в рості дерева, а не по типу «що впаде в око, то і зрубав». На кожну ялинку є спеціальний дозвіл. Державні підприємства також виходять з досвіду минулих років, коли пропозиція іноді перевищувала попит. Не можна виключати і такий болючий фактор, як масове всихання ялиці, ялини та сосни через несприятливі кліматичні зміни в природі. Працівники лісових господарств зацікавлені в тому, щоб шпилькові лісонасадження, які не спіткала ця сумна доля, росли і далі, продукуючи кисень і виконуючи масу інших природоохоронних завдань».
Голова Держлісагентства також додав: «Найближчим часом повсюди почнуть відкриватися ялинкові базари. Говорячи про вартість новорічних ялинок, можна відзначити, що деякі державні підприємства залишили ціни на рівні минулого року, а якщо десь і підняли, то сталося це в силу інфляційних процесів. До майбутнього Нового року відпускна гуртова ціна за одне дерево становитиме в середині 75 гривень. Ялинка від 1 до 2-х метрів буде відпускатися лісгоспами за ціною від 47 до 120 грн грн. Таким чином, вартість самого затребуваного на споживчому ринку сегмента товару не змінилася. А ось вже з подальшим зростанням самих новорічних красунь виросли і розцінки. Лісові красуні висотою від 2 до 3 метрів підприємства, підпорядковані Державному агентству лісових ресурсів України, реалізують в межах 150 гривень.
Державне агентство лісових ресурсів нагадує споживачам, що зазначені суми - це лише відпускні ціни лісових господарств. Як завжди подальшим поширенням новорічних ялинок займаються приватні підприємці, самостійно встановлюють ціни - в кінцевому підсумку новорічні ялинки обійдуться українцям як мінімум в два рази дорожче. Однак можна купувати ялинки на спеціальних ялинкових базарах, які облаштовані біля держлісгоспів.
Cлід наголосити на тому, що купувати варто тільки так звані «легальні» ялинки, оснащені захисними бирками для електронного обліку, які унеможливлюють обіг дерев, отриманих злочинним браконьєрським шляхом. Бирка зі штрих-кодом містить інформацію про походження деревця – область заготівлі, назву лісозаготівельника та його підпорядкування. Завдяки цьому кожен покупець з власного смартфона може перевірити, звідки ялинка, яка прикрашатиме його оселю на Новий рік. Для цього потрібно зайти на сайт yalіnka.info та ввести номер бирки.
Другий, більш важливий для працівників лісового господарства України аспект «ялинкової кампанії» - охорона шпилькових насаджень від незаконної вирубки в передноворічний період. З цією метою на всіх підприємствам з початку грудня почнуть діяти мобільні рейдові групи зі співробітників державної лісової охорони, екологів і поліції, які прийматимуть участь в рейдах по охороні хвойних насаджень. Рейдові групи проводитимуть перевірку документів на право придбання, перевезення та реалізації новорічних деревець.
Порушники будуть притягнуті до відповідальності згідно з чинним законодавством. За кожне зрубане в передноворічний період хвойне дерево на порушників накладається штраф і стягується збиток. Браконьєр, який зазіхнув на зелену красуню, що росте на території лісового фонду України відшкодує від 520 до 2350 гривень.
Державне агентство лісових ресурсів України закликає всіх громадян країни активно включитися в роботу з охорони шпилькових насаджень. Якщо ви стали свідком лісопорушення, негайно повідомляйте про цей факт у найближче територіальне управління чи лісгосп, або телефонуйте на цілодобовий телефон Державного агентства лісових ресурсів - 0-800-604-473.
Контактні телефони обласних управлінь можна знайти на офіційному сайті Держлісагентства http://dklg.kmu.gov.ua/ ».

Аукціонні торги першого кварталу 2021 року

  Підходить до завершення 2020 рік. Лісогосподарські підприємства обласного управління завершують цикл аукціонних торгів (основних та додаткових) по четвертому кварталу 2020 р. Слід відзначити позитивну тенденцію у реалізації необробленої деревини через аукціонні торги. Кількість учасників торгів постійно зростає та, що саме головне, зростають обсяги продаж. Після проведення додаткових аукціонів по четвертому кварталу (26.11.20 та 03.12.20) ми оприлюднимо усі результати в розрізі підприємств та сортиментів, які виставлялись для продажу та були реалізовані.

З метою своєчасного укладання договорів на поставку необробленої деревини на перший квартал 2021 року розпочинаємо підготовку до проведення аукціонних торгів.

Згідно діючого законодавства 25 % від усього обсягу заготовленої деревини держлісгоспи виставлять на площадку «Прозоро.Продажі».

Для підприємств, котрі займаються фанерним виробництвом, та виробництвом струганого шпону торги проводитимуться на базі електронної площадки ДП «ЛІАЦ»: 10.12.2020 р. –вільха, береза, клас якості «А», «В» та 11.12.20 р. – дуб звичайний, клас якості «А» та «В».

Основні торги необробленою деревиною для усіх підприємств деревообробного комплексу будуть проведені 17.12.2020 р. на базі ТБ «ТСБ «Галконтракт». Лісогосподарські підприємства усю необроблену деревину виставлятимуть на електронні торги. Орієнтовно буде виставлено для продажу 90 тис. кбм деревини.

Запрошуємо усіх учасників ринку, партнерів – деревообробників реєструватися та приймати участь в електронних аукціонах на усіх торгових площадках.

Зі своєї сторони ми зробимо все щоби своєчасно та якісно виконати аукціонні договори.

 

 

Відділ лісових ресурсів, машин

та технологій Львівського ОУЛМГ

 

З думкою про майбутній ліс

Після садіння лісових культур основним завданням є своєчасний догляд за молодими рослинами. Щоб виростити висопродуктивні насадження потрібні десятки років невпинної праці та догляду за ними.

У процесі вирощування лісових культур часто виникає потреба в їх доповненні, тобто у  висаджуванні садивного матеріалу на місця рослин, що загинули з певних об’єктивних причин.

Так, працівниками Сянківського лісництва ДП«Боринське ЛГ» було проведено доповнення лісових культур у кварталі 27 виділі 14 на площі 1,7 га , де було висаджено сіянці ялиці білої.

Прес-служба підприємства