Вересень 2020

Торги з продажу деревини. Сьогодення та перспективи.

Відбулись аукціонні електронні торги необробленою деревиною державних лісогосподарських підприємств заготівлі 4 кварталу 2020 року.

         Вперше з 2018 року при продажах держлісгоспами  необробленої деревини на аукціонних торгах, що провела   ТБ «ТСБ «Галконтракт», зафіксовано ріст цін на окремі сортименти необроблених лісоматеріалів.  Так, ріст цін на всі  лісоматеріали круглі дубові склав 5 – 25 %, на лісоматеріали необроблені інших порід ріст цін складає від 1 до 6 %.  Для читачів нашого сайту повідомляємо, що ціна на лісоматеріали необроблені коливається від 400-800 грн. за 1 кбм  дров для опалення та промислового призначення та до 25 000 грн. за 1 кбм  лісоматеріалів круглих породи дуб для виготовлення високоякісних меблів та шпону. Продаж необробленої деревини через аукціонні торги зріс з 10% у 2018 році до 40% у 4 кварталі 2020 року. 

          У 4 кварталі 2020 року  на аукціонних торгах продалося 100% лісоматеріалів круглих дубових та модринових; 95% - соснових; 64% - букових; 85% - вільхи і берези, та лише 21,3 % дров’яної деревини різних порід.

         На наш погляд ріст попиту на необроблені лісоматеріали спричинили:  ріст курсу іноземної валюти, спад цін в попередній період та певні слухи щодо можливої відміни Верховною Радою  мораторію по експорту деревини в необробленому вигляді. Держлісгоспи Львівської області виступають за відміну Закону України про заборону  експорту необроблених лісоматеріалів в необробленому виді, особливо, дров, які не знаходять збуту на території України. Повторимось, але із виставлених для продажу дров заготівлі 4 кварталу 2020 року 51027 кбм продано лише 10845 кбм, що становить 21,3 % без врахування дров’яної деревини, яка щомісячно виставляється для продажу через систему «Прозорро.Продажі» і практично не продається.

           Продаж необробленої деревини регламентується постановою Кабміну України від 04 грудня 2019 р. №1178 «Про реалізацію експериментального проекту щодо проведення електронних аукціонів з продажу необробленої деревини». Згідно згаданої постанови не менше  25% місячних запланованих обсягів заготівлі необробленої деревини лісгоспи виставляють на електронні торги в системі «Прозорро.Продажі», а решта необробленої деревини - виставляється для продажу на інші електронні аукціони. 

            З початку 2020 року через систему «Прозорро.Продажі» держлісгоспами області було продано 950 кбм необробленої деревини (при виставлених 190 тис. кбм), а через біржу  «ТСБ «Галконтракт» тільки у 3 кварталі продано 47,5 тис. кбм лісоматеріалів (при виставлених 82,9 тис. кбм).

           Ціни на необроблені лісоматеріали формуються згідно ринкових пропозицій. Тому ціни на всі види необробленої деревини  з 2018року в усіх держлісгоспах суттєво знизилися, а починаючи з 4 кварталу 2020 року на основі торгів почали підніматися. 

           Тому підприємства нашого управління надіються на прийняття в близькому майбутньому вищим законодавчим органом України Закону України «Про ринок деревини», який врегулює відпуск необробленої деревини на ринку України.            

 

                                                                 Відділ лісових

                   ресурсів, машин та технологій Львівського ОУЛМГ                        

 

Вітання голови Львівської ОДА Максима Козицького з Днем працівника лісу

Кожного року у третю неділю вересня відзначається професійне свято – День працівника лісу. Ліс має виняткове екологічне, економічне і соціальне значення у житті людини.
 
"Під вашою опікою перебуває наш безцінний скарб - лісові багатства. Висловлюю подяку всім, хто вкладає свої знання, вміння та натхненну працю задля їх збереження, примноження та дбайливе використання", - зазначив у вітанні голова Львівської ОДА Максим Козицький.
 
Понад дві третини площ природно-заповідного фонду області розміщені на лісових землях і знаходяться під опікою лісівників.
 
Кліматичні зміни є серйозним викликом для лісових екосистем та лісівників. Відтак, впровадження засад наближеного до природи лісівництва, які практикують лісівники Львівщини за науковим супроводом вчених Національного лісотехнічного університету України, є запорукою адаптації лісів до змін клімату.
 
Для забезпечення якісного відновлення лісів, зокрема на місці всихаючих через кліматичні зміни деревостанів у Карпатах, на Львівщині реалізується проект будівництва першого в Україні лісорозсадницького комплексу із вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою. Мільйони саджанців із гарантованою приживлюваністю завдяки праці лісівників сформують майбутні ліси.
 
Лісове господарство є базою лісового сектора економіки Львівщини, який приносить близько двадцяти відсотків валютної виручки області. Деревообробка – бізнес, який динамічно розвивається, поповнює державний і місцевий бюджети.
 
В області налагоджений діалог влади, бізнесу, лісівників, екологів задля вироблення правильних управлінських рішень щодо розвитку лісового сектора.
 
У лісовому секторі області зайнято близько 20 тисяч працівників.


https://loda.gov.ua/news?id=53832

 

Лісівники Львівщини: для лісу, для людей!

Лісове господарство Львівщини, як і галузь в цілому, в умовах корона-вірусного карантину переживає непрості часи. Та визначальним для нашого трудового колективу з його давніми і славними виробничими традиціями, було і є вміння концентрувати свої зусилля  на виконання державних завдань в найтяжчі періоди. Несприятливі  для ведення лісового господарства умови згуртували нас і додали нам ентузіазму, енергії, а, якщо хочете, й азарту, аби добиватися запланованих показників.

 

Отже, напередодні професійного свята лісівникам Львівщини є про що звітувати і перед державою, і перед собою.

 

Найперше, наші підприємства, в яких налічується 2 879 штатних працівників, й надалі займаються лісовідновленням. Навесні воно проведене на площі 1536 гектарів. На 719-ти з них посаджено лісові культури, на решті – забезпечено природне поновлення. Восени плануємо ще 130 гектарів площі засадити новим лісом. 

З метою забезпечення лісгоспів якісним садивним матеріалом завершуємо будівництво інноваційного розсадницького комплексу на базі державного підприємства «Львівський селекційно-насіннєвий центр», виробничі потужності якого дозволяють вирощувати щорічно близько 3,5 мільйонів штук якісного садивного матеріалу із закритою кореневою системою.

 

Внаслідок змін клімату на планеті відбулось зростання середньодобових температур повітря та зниження кількості опадів, що призвело в останні десятиліття до масового пошкодження хвойних лісів шкідниками та хворобами лісу і їх всихання. Для вирішення цієї проблеми та адаптації лісів до змін клімату необхідно проводити поступову заміну похідних ялинових лісів в Карпатах на корінні ялицево-букові насадження, а також формування змішаних різновікових насаджень шляхом проведення рубок переформування на засадах наближеного до природи лісівництва. Лісівники Львівщини спільно з науковцями Національного лісотехнічного університету вже не один рік працюють для покращення системи ведення лісового господарства на Львівщині і приведення її до європейських стандартів.

За  8 місяців нинішнього року підприємства ОУЛМГ заготували - від усіх видів рубок  -  476,9 тисяч кубічних метрів деревини (в т. ч. 262,0 тис. м3 від рубок головного користування, або 55 % від загального обсягу лісозаготівель та 214,9 тис. м3 від рубок формування та оздоровлення лісів).

Лісогосподарські підприємства забезпечили ефективне використання лісосировинних ресурсів. Так, на рубках головного користування вихід круглих лісоматеріалів склав 57,4 процента, що на 4,6 процента більше до відповідного періоду минулого року.

Уся заготовлена підприємствами деревина внесена до системи електронного обліку деревини (ЕОД).

Заготівлю деревини проводять як самі лісгоспи, так і приватні підприємства та підприємці. Із загального обсягу лісозаготівель 48 відсотків  деревини  організовано власними лісозаготівельними бригадами лісгоспів, 52 відсотки - приватними структурами.

Для ведення господарської та промислової діяльності лісогосподарських підприємств області використовується 408 одиниць автотранспорту, з них 204 одиниці вантажних автомобілів, в тому числі 99 лісовозів, обладнаних сучасними гідроманіпуляторами.

Лісгоспи області експлуатують 237 одиниць машино-тракторного парку, з них 3 форвардери, 198 тракторів, в тому числі 27 одиниць трелювальних та 34 одиниці дорожньо-будівельної техніки. 

Останнім часом на заміну трелювальної техніки впроваджуються причіпні лісовозні візки з гідроманіпуляторами. Нині лісівники експлуатують 32 одиниці такої техніки провідних виробників «Weimer», «Kesla», «Binderberger».

До лісозаготівель залучено 397 бензопил вітчизняного та імпортного виробництва (Мотор Січ, Хускварна, Штіль) та 180 кущорізів.

Реалізацію необробленої деревини ведемо через електронні аукціонні торги на ТБ «ТСБ «Галконтракт», через електронні майданчики ДП «ЛІАЦ» та «Прозорро. Продажі».

Загалом на внутрішньому ринку України реалізовано 378,5 тисяч кубічних метрів необробленої деревини.

Власними цехами перероблено 111 тисяч кубометрів деревини, Випущено продукції на 154,5 млн. грн. В цехах переробки працює 445 чоловік із середньою заробітною платою – 9257 грн. в місяць.

 

Основна продукція переробки - обрізні та необрізні хвойні пиломатеріали, заготовки до європіддонів, шпали, технологічна тріска та дрова колоті. Більшість продукції переробки поставляється на експорт, в основному, на Європейський ринок, у Китай та Туреччину.

Продовжуємо мостити нові та ремонтувати чинні лісові дороги. Нових  збудовано - 18,6 км, в т. ч. з твердим покриттям – 9,2 км, земляного полотна – 13,5 км. Відновлено ремонтом 16 км лісових доріг.

Загалом за період з 2007 по 2020 роки побудовано та відновлено 811 км лісових доріг. Варто зазначити, що Львівщина першою в Україні застосувала європейську технологію будівництва лісових доріг.

На засіданні Ради лісового сектору при Львівській ОДА привітали працівників лісової галузі Львівщини

На засіданні Ради лісового сектору при Львівській ОДА привітали працівників лісової галузі Львівщини
Сьогодні, 15 вересня відбулось засідання Ради лісового сектору при Львівській обласній державній адміністрації.
На початку засідання керівництво області привітало працівників лісового господарства, лісової, деревообробної промисловості України з професійним святом, яке відзначатимуть 20 вересня – Днем працівника лісу.
Перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик та перший заступник голови Львівської обласної ради Богдан Гагалюк вручили присутнім Почесні грамоти та Подяки.
За багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, особистий внесок у підвищення ефективності лісогосподарського виробництва Львівщини та з нагоди професійного свята – Дня працівника лісу,
Грамотами Львівської обласної державної адміністрації відзначили:
Ільницького Михайла Михайловича – т.в.о. директора ДП "Боринське лісове господарство";
Цюцика Василя Євгеновича – головного інженера ДП "Сколівське лісове господарство";
Шетерляка Олега Володимировича – лісничого Лотатницького лісництва ДП "Стрийське лісове господарство";
Яремчука Андрія Павловича – заступника директора ДП "Мисливське господарство «Стир»;
Пелиньо Федіра Михайловича – директора державного підприємства «Львівський лісовий селекційно-насіннєвий центр».
Грамотами Львівської обласної ради відзначили:
Бикова Василя Анатолійовича – лісничого Соснівського лісництва ДП "Жовківське лісове господарство";
Москву Бориса Євгеновича – лісничого Свидницького лісництва ДП "Рава-Руське лісове господарство";
Кокоця Сергія Юрійовича – директора ДП "Славське лісове господарcтво".
Подяками обласної ради:
Гречаника Володимира Йосифовича – верстатника ДП "Радехівське лісомисливське господарство";
Приндака Василя Петровича – т. в. о. директора національного природного парку "Сколівські Бескиди".
У ході засідання відзначено важливість роботи лісогосподарських підприємств області, роль лісів в економіці області та їх екологічну складову.
З доповіддю «Стратегія біоекономіки Львівської області – основа смарт-спеціалізації регіону» виступив Кійко Орест Антонович завідувач кафедри технологій меблів і виробів з деревини Національного лісотехнічного університету України.
Про виконання обласної цільової Програми розвитку лісового господарства Львівської області на 2020 рік доповіли начальник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Дейнека Анатолій Михайлович та перший заступник генерального директора ОКС ЛГП “Галсільліс” Тренич Ігор Олексійович.
Відбулось жваве обговорення винесених на порядок денний питань.
Зазначимо, що в Україні щороку у третю неділю вересня відзначається День працівника лісу. Професійне свято працівників лісового господарства, лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості України встановлено згідно з Указом Президента від 28 серпня 1993 року.

9 вересня відбулося розширене засідання Президії Товариства лісівників України

9 вересня відбулося розширене засідання Президії Товариства лісівників України,у роботі якого окрім членів Президії брали участь і працівники Держлісагентства, депутати ВР, науковці, представники різних громадських організацій. Відбувалося засідання у зв'язку з вимогами сьогодення, не в приміщенні, а в дендропарку НУБіП.
Головне питання, яке виносилося на обговорення -
проєкт Державної стратегії управління лісами України до 2035 року, запропонований Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України.
Оскільки окремі розділи запропонованого проєкту викликали у лісівників багато запитань, то і обговорення викликало жваву дискусію. Детальніше про обговорення і прийняті рішення повідомимо на сайті ТЛУ.

https://www.facebook.com/TLUkr/?__tn__=kC-y.g&eid=ARArq4COStKYd0AXjmFCewgZ91OlbvaQFNbNPJiyfpY8Ki16BQWI2eVte7tufPaURWUwuH7N80Hxs0EB&hc_ref=ARSXDEhAZ8klnt0AMhFJ0DHK8vZIGqIgAzSDzRsziht8oADkCQ4FAtk1m6SdJ4-czVE&fref=nf&__xts__[0]=68.ARBYgKsZht-aEVcYiVpEcCePMRkgeBghDr10gEalE-rCeWt8nAhBvL2JZzJ_xEcU99S4OetHkNirI6PfK3iCTPYG1T7EVNN_Us0ZD_kOr3IEOZtQWXtYKMtZju_vTpcFyBEslbabqYUzlP_sbWgp0emd8SpJnxkLh3PHXLXKVINeessDC4yIYoBjC2uqLGUvMzYyP-0VCG44Y3fB13oaBnJ_afQ7HKmgCPOD7NZMEzwAc4o482kfgks0KoLBles21TEp1826IwvZBrOLLpPH3qDvXVBNM5unahB4d97cYQVu4e--3ER_a9NBxnbcIv2LqFNnT87eaklbNA96auoCabQ_CPGhuN9TqGn-PTQJG_qrBChAgmirioJ8

Заготівля насіння

Одним із найкращих багатств, якими наділена наша держава являється ліс.

А осінь для лісівників – це один із найбільш клопітких періодів у їх роботі. Щороку, о цій порі, працівниками ДП "Боринське лісове господарство" розпочинається  заготівля насіння основних лісоутворюючих порід нашого регіону, а саме: ялиця біла, бук лісовий,ялина європейська, клен-явір.

У цьому році очікується врожай бука лісового та ялиці білої. Враховуючи те, що врожайні роки у ялиці білої та бука лісового бувають рідко, а особливо бука лісового через 5-7 а деколи і 10 років, лісівникам потрібно приділити максимум зусиль та зібрати якнайбільше.

Збирання насіння - важкий і трудомісткий процес,про те, лісівники добре знають, що зібрана якісна лісонасіннєва сировина є великою запорукою у майбутньому отримати високоякісний посадковий матеріал  для лісовідновлення,  який в свою чергу стане фундаментом для вирощування  високопродуктивних лісових насаджень.

Прес-служба підприємства

Боринський лісгосп 2013 (с)